המפעל להכשרת ילדי ישראל (ע"ר)
בית טוב לגדול בו
נוהלי קליטה סרטונים  English
חדשות העמותה
מרכז טיפולי חדש נחנך בכפר הילדים עפולה עילית


סוגרת מעגל: ליאור בת 21- וכבר אמא ל-13 ילדים


להקת הזמר של כפר הילדים עפולה עילית שבה ממסע הופעות באנגליה וצרפת


המפעל להכשרת ילדי ישראל קיבל את תו מידות לאפקטיביות


בוחרים לתת, המפעל להכשרת ילדי ישראל מגייס משפחות אומנות לכפרי ילדים ברחבי הארץ
מבנה ופעילותמבנה ופעילות –

"יש ילדים עבורם בית אינו דבר מובן מאליו"

מסגרות המפעל להכשרת ילדי ישראל משתדלות להעניק רצף שירותים אזורי בקהילה.

מסגרות אלו מושתתות על הרעיון שילד צריך לגדול בביתו ובאם המצב אינו מאפשר זאת אזי בממסגרת שהינה "הכי קרובה לבית" הן בהיבט הגאורפי של הקרבה והן בהיבט המהותי (המודל המשפחתי- חינוכי).

 

בתוך כך למפעל להכשרת ילדי ישראל ארבע מסגרות חינוכיות המבוססות על המודל החינוכי-משפחתי ופועלות בהצלחה ברחבי הארץ הכוללות:

 

  • בתי הילדים וכפרי הילדים
  • מעונות משפחתיים  
  • מועדוניות יום
  • בית לחיילים חסרי עורף משפחתי 

 

 

כתובת משרדינו הראשיים: רח' הנמר 21, ירושלים, או ת.ד. 9160 ירושלים 91090 טלפון: 02-6420080 פקס 02-6420070, סניף הנהלת המפעל להכשרת ילדי ישראל בכפר הירוק: 03-6225294 אט פקס

 

בתי הילדים וכפרי הילדים

בתי הילדים וכפרי הילדים של המפעל להכשרת ילדי ישראל בנויים, כאמור, על פי המודל החינוכי-משפחתי. כל בית ילדים כולל מספר משפחתונים. בכל משפחתון 12-11 ילדים גילאי 4 14 המתגוררים במחיצת זוג המשמש כ"הורים" מדריכים. לכל יחידה משפחתית מגורים נפרדים הכוללים חדרי שינה ושירותים לכל הילדים, מטבחון ופינת אוכל. בדרך כלל 8 משפחתונים כאלה מהווים בית ילדים.

לכל בית ילדים מנהל, צוות טיפולי (פסיכולוג, עובדת סוציאלית, מרפאה באמנות, מורים לשיעורי עזר ומדריכי חוגים). הילדים מבקרים בבתי הספר של הקהילה ומשתתפים בחוגים במסגרת בית/כפר הילדים או במסגרת המתנ"ס המקומי.

 

בית הבוגרים:

בכל כפרי הילדים ובתי הילדים של המפעל להכשרת ילדי ישראל, ישנה מסגרת המשך לתלמידי החטיבה העליונה המכונה "בית בוגרים". מסגרת מיוחדת המותאמת לצרכיהם של בני נוער. עם סיום כתה ט' עוברים המתבגרים מהמשפחתון לקבוצת הבוגרים לתקופה של שלוש שנים נוספות.

בקבוצת הבוגרים ישנה הפרדה מלאה בין בנים לבנות, והמסגרת החינוכית מבוססת על עקרון שיוויון זכויות.

הבוגרים משולבים בבתי הספר התיכוניים באזור, חלקם לומדים במסלולים עיוניים לבגרות מלאה וחלקם משתלבים בבתי הספר הטכנולוגיים לרכישת תעודת מקצוע. חיי הקבוצה מנוהלים  בליווי צוות מדריכים ומנהל בית/כפר הילדים.

במסגרת קבוצות אלו מתקיימות פעילויות העצמה רבות שנועדו להכשיר את החניכים לקראת תפקודם העצמי כבוגרים. בין הפרויקטים השונים המופעלים בקרב קבוצה ייחודית זו: סדנאות בנושאי תזונה נכונה, מין בטוח, העצמה אישית לנערות, "נוער מוביל שינוי", מנהיגות צעירה, לקראת גיוס ועוד..  

 

לצד הלימודים הסדירים מתקיים בכל בית ילדים וכפר ילדים  מערך תמיכה לימודי-חברתי וטיפולי הכולל:

 

 

הוראה מסייעת: מתן שיעורי עזר ותגבור לימודי לילדים בעלי פער לימודי;

 

 

תרפיה באומנויות: תוכנית טיפולית מובנית להבעה באמצעות יצירה ואמנות המיועדת בעיקר לילדים חדשים במטרה לסייע להם בקליטתם.

פינת חי: מהווה כלי טיפולי ליצירת קשר טוב יותר עם הסביבה;

חונכות אישית: פעילות שבועית מגוונת עם חונכים הבאים מהעיר והקיבוץ ומפרויקט פר"ח;

ספריה: מרכז קשב וספריית השאלה המעודדת את הילדים להחליף ספרי קריאה ופתוחה בשעות אחר הצוהריים וכוללת מגוון פעילויות מגיל צעיר, כגון, שעת סיפור, תיאטרון בובות ועוד.

חוגי העשרה מגוון פעילויות להעשרת עולמו החוויתי של הילד הניתנים על ידי מורים מקצועיים בתוך בתי הילדים ובחוגי מתנ"סים המקומיים.

משחקיה בעלת מגוון משחקים והיא מתרחבת מדי שנה על ידי רכישת משחקים נוספים;

להקות ייצוגיות להקות זמר ומחול המורכבות מילדי בתי הילדים.  הלהקות נפגשות מדי שבוע ומוזמנות לאירועים מרכזיים בקהילה. במסגרת הלהקה היא חברתית ובה לומדים הילדים לשתף פעולה ולפעול כצוות מגובש; השתתפות הילדים בלהקות חושפת צדדים נוספים של הכשרון האישי ומעלה את דימויו העצמי של הילד.

קייטנות קיץ מתקיימות בחודש אוגוסט ומיועדות לילדים המשוללים משפחה טבעית לחזור אליה בחופשות הקיץ. הקייטנות מהוות חוויה חינוכית חיובית שתשמש כמנוף לבניית אישיות בריאה ומתפקדת היטב בחברה;

מועצות תלמידים בבתי/כפרי הילדים נבחרות מועצות תלמידים בהליך דמוקרטי. מועצות התלמידים נוטלות חלק בקביעת הפעילות החינוכית של הילדים ולכן, אנו רואים בקיומן ובפעילותן ערך חינוכי רב;

"כפרתון" עלון דו חודשי פרי יצירתם של ילדי המפעל אשר נכתב ונערך על ידם ולמענם ופותח צוהר לעולמם החברתי-תרבותי של ילדינו.

 

השתלבות הילדים במסגרות המפעל ובבתי הספר הממלכתיים או הממלכתיים דתיים שבקרבתם, מונעת את נשירתם ממערכת החינוך ומעמידה לרשותם אמצעים מקצועיים של תמיכה וסיוע, על מנת שיוכלו לקבל חינוך נאות ולאפשר להם להשתלב בחברה הישראלית, ככל הילדים הגדלים במחיצת משפחותיהם הטבעיות.

 

לפירוט נוסף עיין/י בפרויקטים חינוכיים טיפוליים 

 

 

כפרי הילדים ובתי הילדים:

כפר הילדים הממלכתי כרמיאל 

כפר הילדים הממ"ד עפולה עילית 

בית הילדים הממ"ד - גבעת עדה

כפר הילדים והנוער "נווה יהודה" נס ציונה

כפר הילדים והנוער "נווה גלים" אשדוד

בית הילדים הממ"ד "נווה הרואה" - אשקלון 

כפר הילדים הדרוזי חורפיש     

משפחתוני כפר הילדים והנוער הדסים

משפחתוני הכפר הירוק

 

 

 

 

מעונות משפחתיים:

 

 

ילדים רבים בישראל זקוקים כיום למעונות ולבתי ילדים כיוון שצרכיהם הנפשיים, חברתיים ופיסיים אינם באים לידי סיפוק במסגרת משפחתם הביולוגית.

מספרם של ילדים אלו עלה במיוחד בשנים האחרונות עם גלי העליה המאסיביים. אוכלוסיית ילדי העולים אף היא נזקקת למענים חוץ ביתיים שכן משפחות רבות אינן מסוגלות להתמודד עם השינויים המפליגים החלים בחייהם. ומשום כך, ביחס הפוך, המפעל להכשרת ילדי ישראל אינו מסוגל להיענות לצורכי כל אלו המופנים אליו בשנים האחרונות.

המגמה בגידול המספרי של הילדים הזקוקים להשמה חוץ ביתית ורצונן של הרשויות המקומיות להקים בתי ילדים קהילתיים ומעונות משפחתיים כדי לתת מענה ולאפשר טיפול ושיקום של המשפחה כיחידה אחת, הביא להקמתם של המעונות המשפחתיים .

המעון המשפחתי מתבסס על המודל חינוכי המשפחתי בליווי כל השירותים המרכזיים הנלווים. הצוות המקצועי כולל עובד סוציאלי, פסיכולוג וכמובן "זוג" המתפקד כהורים לכל דבר ועניין .

הילדים הולכים לבתי הספר הרגילים של הקהילה ומשתתפים אחר הצהרים בפעילויות שונות כמו חוגי העשרה, ושעורי עזר.

צוות המשפחתון הינו בעל קשר הדוק עם אנשי הקהילה שבאזור והמעון המשפחתי פתוח למבקרים מהקהילה, הורים וילדים.

 

מעונות משפחתיים קהילתיים אלו מאפשרים שילוב של המשפחה הביולוגית בחייו של הילד ומסייעים בידינו לשפר את איכות חיו. אגף הרווחה האזורי אף הוא משתף פעולה בטיפול בילדים ובמשפחותיהם מתוך הכרת הרקע המשפחתי ממנו הילדים הגיעו.

 

נכון להיום למפעל להכשרת ילדי ישראל חמישה מעונות משפחתיים 

מעון משפחתי קיבוץ פרוד,

מעון משפחתי  קיבוץ סעד,

מעון משפחתי בעיר בית שמש (בשיפוץ זמני)

מעון משפחתי ראשון לציון

מעון משפחתי רמת גן

מעון משפחתי כפר חב"ד

 

 

מועדוניות יום

 

בחלק מבתי ילדים מופעלות מועדוניות יום לילדים הבאים מהקהילה הסמוכה לבית הילדים. מועדוניות אלו נותנות מענה חינוכי וטיפולי לילדים בסיכון. במסגרת המועדונית, זוכים התלמידים לארוחות לאחר יום הלימודים, לתגבור לימודי  ופעולות העשרה ובשעות הערב חוזרים הילדים לביתם.

 

בית לחיילים חסרי עורף משפחתי

 

 

המפעל להכשרת ילדי ישראל שואף להעניק לילדים המתחנכים במסגרתו את התנאים הטובים ביותר שיסייעו להם להתפתח כבוגרים עצמאיים התורמים לחברה. בתוך כך התגבשה המגמה לסייע גם לאלה מבין בוגרי המפעל שהינם מחוסרי בית ומשפחה ואשר עם התגייסותם לצה"ל מכונים חיילים בודדים.

 

בשנת 2000 והודות לתרומה נדיבה ממקסיקו, פתח המפעל להכשרת ילדי ישראל בית לחיילים בוגרי כפר הילדים כרמיאל. הבית משרת כ- 12 מבוגרי הכפר, שסיימו את חינוכם בכפר הילדים ואין להם לאן לשוב בעת חופשותיהם מן הצבא.

 

אנו סבורים כי ילדים אלו אשר בילו את מירב שנותיהם בכפר/בית הילדים, ושבים אליו בשבתות (הן כדי לבקר את אחיהם שלעיתים עדיין מתחנכים בכפר ו...כי אין להם לאן לשוב ) ראויים שנקצה להם מיטה חמה ונמשיך לטוע בהם את התחושה כי אינם לבד על מנת שלא  יחושו כי ננטשו בשנית.

 

לפיכך ברצוננו להקים בשנה הקרובה בית נוסף בכפר הילדים "נווה גלים" אשדוד.

הקמתה של דירה שכזו, תאפשר להם לחוש בנוחות לה הם ראויים, ולדאגה ולחום שיש בכל בית. 

 

חובה עלינו כחברה להמשיך לתמוך בילדיה המשרתים אותה בנאמנות ומעניקים לה בחזרה את אשר קיבלו ממנה במהלך שיקומם בבית הילדים בגיל צעיר, וללוות אותם גם בצעדיהם הראשונים כבוגרים. 

אין לנו ספק כי ילדים אשר חשים שהחברה דואגת להם, יגדלו להיות אזרחים בוגרים התורמים חזרה לחברה.

עזרתכם בהקמת בית שכזה עבור ילדים אלו, תסייע גם לחיילים נוספים רבים בעתיד. 

 

 

כתובת משרדינו הראשיים: רח' הנמר 21, ירושלים, או ת.ד. 9160 ירושלים 91090 טלפון: 02-6420080 פקס 02-6420070, סניף הנהלת המפעל להכשרת ילדי ישראל בכפר הירוק: 03-6225294 אט פקסנבנה ועיצוב ע''י תרמת