המפעל להכשרת ילדי ישראל (ע"ר)
בית טוב לגדול בו
נוהלי קליטה סרטונים  English
חדשות העמותה
מרכז טיפולי חדש נחנך בכפר הילדים עפולה עילית


סוגרת מעגל: ליאור בת 21- וכבר אמא ל-13 ילדים


להקת הזמר של כפר הילדים עפולה עילית שבה ממסע הופעות באנגליה וצרפת


המפעל להכשרת ילדי ישראל קיבל את תו מידות לאפקטיביות


בוחרים לתת, המפעל להכשרת ילדי ישראל מגייס משפחות אומנות לכפרי ילדים ברחבי הארץ
"כל ילד מביא עמו את ברכתו לעולם" 

קרן אור

"לומר דברי סיום זו תמיד משימה קשה, במיוחד כשיש הרבה מה לומר. להיות בכפר כל כך הרבה שנים, זו מתנה שעם הזמן למדתי להפיק ממנה את המיטב. לא מעט אנשים עזרו לי לסלול דרך בטוחה וטובה בה אוכל לצעוד בבטחה במשך חיי. אני לוקחת עמי שק של חוויות ורגעים מיוחדים שיישארו עמי לעולם מהמקום הנפלא הזה.

כפר הילדים הפך להיות חלק בלתי נפרד ממני, ובית לכל דבר. ברגעים הטובים , ברגעים הקשים אך תמיד הוא קיים בשבילי ופותח את דלתותיו בפני. תודה לכל מי שלקח חלק בהתפתחות ובהבנה שלי. במיוחד לרזי שושני מנהל הכפר ואילנה מדריכתי שליוו אותי , עזרו , תמכו והאמינו בי לאורך כל הדרך. תודה. "

 בהמון אהבה והערכה קרן

 

גילי ודוד – ילדים חסרי בית

גילי (בת ה-9) ודוד (בן ה-15) הם אחים משני אבות שונים.

האם הגיעה לישראל יחד עם הבן (אביו נותר ברוסיה). האם לאחר הגעתה לארץ נישאה בשנית, והביאה לעולם את גילי. בגיל 3 התייתמה גילי מאביה באופן טראגי (תאונת עבודה). מאחר והאם התקשתה לתפקד הוחלט כעבור כשנתיים, להעביר את הילדים לאחת ממסגרות המפעל להכשרת ילדי ישראל.

שבוע לפני קליטתם בכפר (בשנת 2005), נפטרה האם.

גילי נקלטה בכפר בגיל ½ 5, מיכאל נקלט בגיל 11. הסבתא למרות מצבה הבריאותי לקחה על עצמה את האפוטרופוסות. מאחר והסבתא חלתה והתאשפזה בבי"ח, נכנסה הדודה לתמונה בתמורה לקבלת 25% מרכושה של הסבתא.  לפני כשנה נפטרה הסבתא, הדודה ברחה עם חלקה בירושה ומאז הילדים בודדים וחסרי בית. ע"פ החוק גילי ברת אימוץ אך אינה מעונינת בכך כלל.

לילדים יש משפחה מארחת, אם כי המשפחה מתקשה להכיל אותם בחגים ובחופשותדוד בגיל 15 , בעזרתנו ובהדרכתנו עוסק בנושא הירושה והעיזבון של הסבתא.   

 

...יש מקום אחר

מיטל נולדה כילדה רביעית להוריה. אביה אלכוהוליסט ומובטל, ורק לעיתים רחוקות הוא נמצא בבית. הוא מסרב ליטול חלק בנטל הכלכלי של גידול המשפחה. אימה של מיטל אינה יודעת קרוא וכתוב, בקושי יכולה למצוא די עבודות ניקיון כדי "לגרד" את הכסף ההכרחי לקיומה הדל של המשפחה. היא אינה מסוגלת לספק את צורכיהם הנוספים של הילדים.

מיטל נקלטה לאחרונה באחד מבתי הילדים. בהדרגה היא בונה דימוי עצמי בריא אשר לא יכול היה להתפתח במשך שנים רבות של הזנחה. אנו עמלים לחזק עוד יותר את הערכתה העצמית ולעזור לה לגדול כילדה בריאה בכל המובנים.

מיטל הראתה התקדמות נפלאה. היא משתתפת בפעילויות הטבעיות של סביבתה יותר ויותר ומצליחה לבטא את עצמה בחופשיות באותה מידה של חופש ואמון לה זכאי כל ילד.

 

היי שקטה, עכשיו הכל בסדר...

חלי נקלטה בבית הילדים בנס ציונה בהיותה בת 8 עם פערי לימוד עצומים ושובצה בכיתה משלבת. עד לקליטתה בבית הילדים נדדה ח. בין מוסדות פנימייתיים שונים. אמה הנה פרוצה אשר נטשה את 2 בנותיה (לחלי אחות גדולה יותר). אביה הנו אדם בעל נטיות התעללות קשות ואלכוהוליסט המרצה עונש מאסר בגין התעללות מינית בבנותיו ומעשי אלימות אחרים.

חלי. סיימה לפני שנה את לימודיה התיכוניים, עמדה בהצלחה בכל מבחני הבגרות והתגייסה לצה"ל.

מאז, נשמר קשר חם עם חלי, המקפידה לבקר בבית הילדים בעת חופשות ובחגים.

 

תודה לך בית שלי

"אני עוזבת את הבית שלי, בית כפר הילדים כרמיאל של המפעל להכשרת ילדי ישראל.

קוראים לי אילנה. אני כיום בת 17 וחצי. סיימתי בית ספר עם תעודת בגרות מלאה. אני עומדת לפני גיוסי לצה"ל. הדרך שעשיתי כדי להגיע לרגע הזה ארוכה. לפני שבע וחצי שנים, אף אחד מהקרובים אלי לא חשב שתהייה לי תעודת בגרות. כאן, בבית הילדים שלי בכרמיאל, קיבלתי את העזרה והתמיכה, עזרה שהעניקה לי את הכוחות להתגבר על הרבה מכשולים.

הבית הזה היה איתי ברגעים של אושר ושמחה וברגעים של עצב. הבית הזה והאנשים שבו עזרו לי להבין מה הם החיים, עד כמה הם יפים ומה טמון בהם. הם עזרו לי לפתח את הכישורים שבי, להציב לעצמי מטרות ולהשיג אותם. לימדו אותי לאהוב ולהיות אהובה.

עכשיו, בימים אלו, אני עוזבת את הבית שלי, בית כפר הילדים כרמיאל של המפעל להכשרת ילדי ישראל. אני מודה לכל אותם אנשים נפלאים שסייעו לי.

לברוריה ורפי (הזוג מהמשפחתון) תודה שלימדתם אותי על החיים וידעתם להיות איתי ברגעים הנכונים. תודה על אהבתכם. לכם המדריכים הנפלאים שלי שתמיד ידעתם איפה לעזור, לתת חיוך של אם אוהבת או עצה טובהתודה! לך חיים בר שם (מדריך בוגרים) שהיית לי כאבא ולימדת אותי את כל שהייתי זקוקה לו, הענקת תמיד חיוך שנסך בי בטחון ושמחה. תודה על שאהבת אותי כמו בת.

לך, רזי שושני (מנהל הכפר) ששואל תמיד מה שלומך. תודה שעזרת למשפחתי ולי במיוחד.

תודה על הכל לך, סוניה (האחראית על הצוות הטיפולי) שתמיד ידעת להושיט יד בזמן הנכון ולהיות לי לאוזן קשבת.

לך, אלדה (פסיכולוגית) אני מודה על שעזרת לי להתגבר לי על בעיות רבות שהתעוררו.

ותודה מקרב לב לכל אנשי ההנהלה על היותכם עמנו נוכחים, מדריכים ועוזרים.

שרון כפר הילדים כרמיאל

 

יחד כל הדרך...

מור ושירן  הן שתי אחיות בנות 10 ו11. הן נקלטו באחד מן המעונות המשפחתיים. אביהן מרצה עונש מאסר בשל עבירות סמים. אמן נכנסת ויוצאת מכותלי מבתי חולים לחולי נפש בשל מחלה נפשית המונעת ממנה לטפל בילדיה הקטנות. הילדות סבלו במשך שנים מהזנחה רבה. לפני כשנה נמצא להן בית העונה על צורכיהן הפיזיים והרגשיים ומעניק להן בית חם ואוהב לו הן ראויות.

כולנו ילדים של החיים

דנה ואור נקלטו באחד מבתי הילדים של המפעל לפני 5 שנים בהיותם בני 7 ו9, לאחר שאמם התחתנה בשנית ואביהם החורג סירב לגדלם. בהיות האם אישה המתקשה להגן על זכויותיה ולרוב סובלת מאלימות קשה, נאלצה להסכים לקליטתם במסגרת חוץ ביתית. אביהם הנו עבריין סמים מוכר, המסובך עם המשטרה, ולפני שנה נעלם כליל (גם מחיי ילדיו). בעת יציאתם הביתה לחופשות אל בית האם, מבזה האב החורג את הילדים ומכה את אמם על הסכמתה לארחם. מאז שהותם בבתי הילדים שלנו בדרום הארץ, ניכר שיפור רב במצבם הנפשי רגשי ונעשה מאמץ להחזיר להם את שמחת החיים שאבדה. הילדים קשורים מאד לאמם הבאה לבקרם לעתים נדירות. לאור המצב בבית, נמצאה לילדים משפחה המארחת אותם בחגים ובשבתות.

 

 

ילד אסור, ילד מותר

יוני הגיע לבית הילדים בהיותו בן 9. אמו חולת נפש ואביו עם רקע של עבריינות. כעבור שנתיים נכנס אביו לכלא. יוני הופנה לטיפול באמנות על רקע זה ובגלל קשיים חברתיים וקשיי הסתגלות למשפחה המארחת אליה נסע בחופשות.

יוני שולב בקבוצה טיפולית עם 2 בנים נוספים. בקבוצה ביטא יוני חרדה רבה וכעסים וכן באו לידי ביטוי קשייו במתן אמון ובשיתוף פעולה עם שאר הילדים. יחד עם זאת, יוני קיבל תמיכה רבה מהמטפלת ומהקבוצה. בשנת הטיפול השנייה קיבל יוני התייחסות פרטנית וגילה יותר פתיחות בביטוי רגשות. המטפלת עבדה על חיזוק החלקים החיוביים שבילד ועל בניית זהות עצמית חיובית שתאפשר השתלבות בריאה בחברה. בשנת הטיפול השלישית החל יוני לגלות מקוריות בעבודתו היצירתית ויכולת גבוהה להתארגנות, לתכנון ולהתמדה, יכולת ריכוז ויכולת דחיית סיפוקים. לצד ההתקדמות הרבה בביטוי היצירתי נמנע  יוני משיחה מילולית על קשייו. יוני ביטא בכשרון ובמקוריות ייחודית את עולמו הסוער ומלא הקונפליקטים, אך רק דרך היצירה האומנותית. בשנה האחרונה לטיפול, שהייתה גם השנה האחרונה שלו בבית הילדים, המשיך לבטא יכולת גבוהה ומקוריות, תוך עמידה בקשיים שהתגלו בתהליך היצירתי, וחיפוש דרכי פתרון. היצירות ביטאו תכנים משמעותיים ביותר, כאשר הנושא העיקרי היה פרידה. בנושא זה היה יוני מוכן לדון גם מילולית. דרך נושא הפרידה  מבית הילדים הסכים יוני  לדון בפרידות הקשות והכואבות בעברו ולדון בהן.

יוני סיים את שהותו בבית הילדים בתחושת קבלה ותמיכה, הן בטיפול והן במשפחתון, בהרגשת ערך עצמי ובאופטימיות זהירה לגבי העתיד.

 נבנה ועיצוב ע''י תרמת